Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Překvapení na konci cesty

Nejdřív byla nejistota, pak …

Nálada je všelijaká. Venku se střídá slunce s mraky. Je nevlídno a nebesa se nemohou rozhodnout, jestli obšťastnit zemi deštěm nebo slunečním svitem …nebo sněhem. Jsem navíc naštvaný. Můj mobil se z neznámých příčin vypnul a já jako obvykle neznám svůj PIN. Ach jo, to zas bude problémů a zbytečných starostí.

 

  Je pátek 15. dubna a vláček se pomalu šourá k Vsetínu. Co mě tam vlastně čeká? V pozvánce bylo napsáno, že se jedná o setkání Rady starších. Mám se setkat s lidmi, které zatím znám pouze virtuálně z portálu rvp.cz. Jsou to všechno schopní odborníci s přehledem a na rozdíl ode mě i velmi aktivní.

 

  Co si od mého pozvání slibují, tak to zajímá i mě, protože jsem z podstaty velmi pohodlný, a než se k něčemu rozhoupu, tak to někdy hóóoódně trvá. No snad nebudou moc zklamaní.

  A už jsem ve Vsetíně, odkud jedeme dál do Beskyd na chatu Nivka. Nebýt zataženo a navíc tma, což ještě větší problém při rozhlížení než ty mraky, jistě bych viděl krásná panoramata.

  Panoramata nebyla, ale bylo srdečné vítání s tradičním destilátem místních plodů v rukách Honzy Zouhara. A nastává rozkoukávání. Tamhle to je určitě Lenka, tady Pavla a Jana ….. a pak oficiálnější vzájemné představování kdo jest kdo.

  Zažil jsem již hodně podobných koleček, ale zatím žádné nebylo tak „košaté“ informacemi a humorem. Probrali jsme školství, své osobní příběhy, příhody, názory a k mé velké radosti jsme vyřešili i ten můj zapomenutý PIN. Byl jsem opět šťastně mobilní.

  Ráno už svítilo slunce a rozhled byl věru nádherný.

  A je tu program. Menu bylo pestré:

  Lenka Urbanová – vývoj komunity a historie komunity na Metodickém portálu + náměty do budoucna -  Musím přiznat, že myšlenka učících se komunit je mi velmi blízká a pokoušíme se o ni již několik let v naší škole, takže do toho chutě jistě půjdeme.

  Petr Naske – pohled informatiků na státní maturity a informace o možných řešeních současné situace – Státní maturita, to je věc. Díky za každou novou informaci.

Pavlína Hublová – modul DIGIFOLIO – stručný návod pro autory a možnosti využití modulu. – Tyhle internetové libůstky mám rád. Škoda, že je neumím ovládat.

 

  Odpoledne procházíme beskydskými lesy. Opět se osvědčuje stará pravda, že myšlení je spojeno s chůzí. Hovoříme o dějepisu, fyzice, portálu rvp.cz a jeho budoucnosti …..“Sláva, našli jsme tu „kešku“ a prý je tu nedaleko ještě jedna!“ …. osnovy, školní vzdělávací plány atd. Po návratu si musím hned to nejdůležitější zapsat, protože moje zapomnětlivost je velmi pokročilá.

 

  Večer dostáváme programový desert:

  Jenda Zouhar – nabídka literatury k dalšímu vzdělávání pedagogů a povídání na téma osobnostního rozvoje. – Knihy miluji. Nad těmi vydržím hodně dlouho.

   Večer  s písněmi.

   Je ráno. Vláček se šourá pro změnu od Vsetína zpět. Probírám zápisky z minulého dne a mám radost. Minimálně z toho, že jsem našel další lidi s podobnými názory, kteří umí a chtějí. Venku svítí slunce.


    hodnotili 2 uživatelé

20 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Děkuji za krásně poetické zavzpomínání. Přišlo v pravý čas, už jsem začínala být unavena všedností.
  PS: Lenka si stále ještě pamatuje Tvůj PIN, tak pozor na ni!

 2. avatar

  Díky. Pro mě zas bylo dodáním nových sil to setkání. Někdy si už člověk myslí, že je to všechno na nic a buď je blbý on, nebo okolí, případně obojí. Nu a pak několik dnů s lidmi, kteří umí a je všechno jinak.

 3. avatar

  Zdeňku, ano, pamatuju si tvůj pin :-) A určitě nejsem sama :-) Sem ho nenapíšu :-)
  Rozhodně ale děkuji převelice za tvoje vzpomínání! Protože tak to opravdu bylo. A jsem MOC ráda, že jsi členství v Radě po posledních volbách přijal, přestože to pro tebe muselo být velké překvapení a nejistota :-) Zapadl jsi dokonale... Juch! Je dobře, že jsi přijel!
  Méně zasvěceným: Rada starších je skupina aktivních uživatelů portálu, kteří průběžně pracují ve skrytém fóru a jsou pravými rukami portálu RVP.cz. Jsou to učitelé, kteří z každého setkání (online i offline) vytěží mnohé pro portál, pro svou práci i pro sebe osobně. Když má radní pocit vyhoření, přijede na setkání Rady. Když má někdo z portálu pocit vyhoření, přijede na setkání Rady. Když v projektu přemýšlíme, jak co udělat, zeptáme se radních, věrných uživatelů portálu.
  BTW čekejte novinky! Rada starších už brzy bude více vidět. A pak ještě více a ještě více. Volby jsou tak dvakrát ročně...

 4. avatar

  Díky, Zdeňku. Přiznám, že já už PIN úspěšně vytěsnila, stačila mi hlavu vyčistit inspekce. :) Ze setkání Radních mám pravidelně stejné zážitky jako ty. Radost nad tím, že se lidé stejného ražení potkávají a vzájemně si doplňují baterky svého elánu a zásobník nápadů. A když je do dalšího setkání Rady ještě daleko, juknu do fotek a ty velice příjemné chvíle se vrátí. Jen představa představa rozšiřování rady starších mě "děsí" .. příště si to kolečko dáme nejspíš až do rána (protože zážitků do té doby bude ještě spousta) No v nejhorším dáme nějaký časový limit a Janě ho protekčně vynásobíme dvěma :)

 5. avatar

  ... a já dávám, Zdeňku, při hovorech Tvoje pedagogické příběhy a zkušenosti jako "vzorové" a ráda se k nim ve vzpomínkách vracím, stejně jako se ráda vracím k Tvým blogům.
  (PS: Já si pořád ten PIN pamatuji...)

 6. avatar

  "PS: Já si pořád to PIN pamatuji..." .. protože tebe jedinou inspekce minula :)

 7. avatar

  Já tam chyběla ... a chybí to dosud ... ale aspoň že ta telefonická písnička ke mě z té dálky doletěla ... díky, že jste si vzpomněli.

 8. avatar

  Lenko, já jsem si ten PIN raději napsal na papírek. Nedávno jsem byl v Litomyšli a tam jsem večer na pokoji pro změnu nemohl najít mobil. Bylo už po půlnoci a nechtěl jsem nikoho budit, abych se prozvonil, a tak jsem asi dvě hodinky hledal. Ale papírek s PINem jsem měl :)

  Jinak - do příjemné společnosti se hodně dobře zapadá.

 9. avatar

  Hanko, osobně bych to kolečko nekrátil. Tolik nápadů a podnětů v tak veselém prostředí, to bych podporoval. Jana by mohla napsat knihu "Učitelstvo sa nesúdí" :)

 10. avatar

  Jarko, tak se tu tak nějak pýřím, protože je to chvála za cizí peří. Pouze naslouchám a předávám. Tvoje hlavolamy a další inspirace rád používám a předávám.

 11. avatar

  Petro, to se mi velmi líbilo. Pocit spojení s lidmi, kteří sice nejsou přímo na místě, ale přesto v myšlenkách a společenství ano. Vzpomněl jsem si na dobu před 30 (a více) kilogramy, kdy jsme trampovali a podovně vzpomínali na kamarády, kteří ten víkend prostě nemohli jet ven.

 12. avatar

  Zdeňku, děkuji za příjemné vzpomenutí na moc příjemný víkend, kde se i pro mě, "lidi z plakátu", stali přáteli. Doufám, že si vás všechny tak mohu dovolit nazvat. Byl to moc příjemný dobíjecí víkend! Děkuji :-)

 13. avatar

  Hanko, rádo se stalo :)

 14. avatar

  Zdeňku, i já jsem tu s velikými díky, za to, že jsi to moc pěkně shrnul vlastně pro nás pro všechny a už také vím, na koho se budu obracet, když si na něco nepůjde vzpomenout. A ty to máš písemně :-) A je to navíc úžasně přesně načasované, za chvilku to bude měsíc a víc než vzpomínky na parádní vsetínský víkend se bude pomalu přibližovat těšení na další setkání. Já jsem tak ráda, že jsem u toho byla!

 15. avatar

  PS: PIN mi uvízl také.. no uvidíme, čím ho vytěsním ;-)

 16. avatar

  Přátelé,i já vám děkuji za vzpomínku na pěkný víkend. Zdeňku, PINu si pamatuju už jen půlku. Já toho totiž od té doby zase zažila, že se mi to začíná překrývat novými zážitky. Slibuji, že vám je nebudu všechny vyprávět. :-)Jen ty ze Smržovky, jo?

 17. avatar

  Ivano, to je prostě tím, že už strašně zapomínám. A pak je mi líto, že to nemůžu dohledat. A další víkend? Už se blííííížííí :)

 18. avatar

  Jano, vyprávěj. A nejenom ty ze Smržovky. Mimochodem, jak to vypadá? Se Smržovkou.

 19. avatar

  Smržovku by chtěl každý. :-) Mám veliké štěstí, že mohu v rámci jednoho projektu pozorovat jejich práci.

 20. avatar

  Smržovka, Smržovka,
  to je prostě tutovka.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.