Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Copak z toho asi povstane?

Stará moudrost a realita všedního dne.

Starý Apač kmene Meskalero, zvaný „Ten, který je uprostřed,“ shrnul moudrost svého lidu těmito slovy: „Děláte-li něco zlého, vaše děti vás budou napodobovat a budou se chovat stejně. Jestliže chcete vychovat děti dobře, chovejte se vy sami slušně.“  (Citováno podle Kaltreider,K.: Ten, který loví jekeny. Pragma 1998)

  Naší zemí táhne politická krize. Vládní koalice se otřásá v základech, opozice přikládá polénka a doufá, že možná snad…, ráno mocní jsou večer již bez moci (a hlavně bez funkcí) a někteří naopak, skandály, korupce, pomluvy…   Učitelé přijímají sázky na to, zda ministr školství vydrží, nebo nevydrží atd.

   No, nestálo by to panoptikum moc za zmínku, kdyby ho nesledovaly i naše děti. A děti se učí především napodobováním. Co se asi naše děti naučí ze současného politického dění?

 

 


    hodnotili 3 uživatelé

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Milý Zdeňku,
  nevěšme hlavu. Kolikrát se nám už stalo, že jsme byli překvapeni, jak rychle se děti dokázaly otřepat?!

  PS: Děkuji za krásný citát :-)

 2. avatar

  Ahoj Pavlo :) Hlavu nevěsím. Jenom se tak nějak připravuji na další komplikace, které si připravuje pro budoucnost. Děti se otřepou, to ano. Jenže ten model už budou mít v sobě a podvědomí saje jako houba.

 3. avatar

  Ten, který je uprostřed, byl moudrý muž :-). Škoda že Ti, kteří stojí uprostřed, nejsou moudří...

 4. avatar

  Vážený pane Križko, je to skutečně škoda. Je jistým paradoxem, že ti, kteří usilují o moc, většinou nejsou moudří, zatímco ti, kteří jsou moudří o moc neusilují.

 5. avatar

  Zdeňku, naštěstí schopnost nápodoby klesá s věkem. To, co mnozí považují za napodobování "politiků dětmi" vnímám spíš naopak - politici zamrzlí v určité pudové fázi, která připomíná naše žáky. Možná bychom mohli být vděčni za takové názorné příklady a ve výuce je aktivně využít. Dějepis od Velké francouzské revoluce se s tímto učí skoro sám - stačí říct: podívejte, kam to může vést, když... S trochou odvahy by se daly formulovat i aktuální slovní úlohy z matematiky. No a čeština? Paráda!

 6. avatar

  Jano, souhlasím. Také se tak snažím s tím pracovat. Je to asi jediná možná cesta nápravy. No a pak ještě osobní příklad.

  Je skutečně otázka, zda ti zamrzlí politici jenom neopakují vložené vzory z dávného mládí. Příklad: Učitel v botách cepuje žáka, který se nepřezul ... učitel, i když nespěchá, jde automaticky první k výdejovému okénku v jídelně ... učitel kárá pozdě příchozího žáka, přestože sám nechodí přesně atd. A z žáka se stal poslanec nebo politik. Je ten nahoře, který teď může hodně a nemusí vlastně nic. Možná se jen točíme v uzavřeném kruhu.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.